8 módních vzorů nehtů, které můžete vyzkoušet tuto sezónu

Jun 08, 2023

Discover the Trendiest Nail Designs for This Season

As the seasons change, so do the trends in nail designs. This season, we've got you covered with ten of the trendiest nail designs to try out. Whether you're looking for something simple and elegant or bold and eye-catching, this list has something for everyone. So, let's dive in and explore these fabulous nail designs that are sure to make a statement!

1. Abstract Art

Abstract art is making its way to your nails this season. With a mix of bold colors, shapes, and patterns, this design is perfect for those who love to express their creativity. Don't be afraid to mix and match different elements to create a unique masterpiece on your nails.

abstract nails

2. French Tips with a Twist

French tips have always been a classic nail design, but this season, it's time to give them a modern twist. Instead of the traditional white tips, experiment with different colors, patterns, or even glitter. This fresh take on the classic French manicure is sure to turn heads.

3. Gradient Ombre

Gradient ombre nails are a beautiful way to showcase multiple colors on your nails without going overboard. Choose two or three complementary shades and blend them seamlessly for a stunning effect. This nail design is perfect for those who want a subtle yet eye-catching look.

ombre nails

4. Geometrické tvary

Geometrické tvary jsou módním designem nehtů, který jim dodá nádech sofistikovanosti. Ať už se rozhodnete pro jednoduché linie nebo složité vzory, tento design je ideální pro ty, kteří mají rádi čisté a ostré hrany. Pro ještě modernější vzhled ho zkombinujte s matným povrchem.

5. Kovové akcenty

Metalické akcenty jsou skvělým způsobem, jak dodat nehtům lesk a šmrnc. Zařaďte do svého designu metalické odstíny, jako je zlatá, stříbrná nebo růžově zlatá, a získejte tak nádech luxusu. Můžete dokonce experimentovat s metalickými fóliemi nebo třpytkami pro extra dávku jiskry.

metallic nails

6. Negativní prostor

Negative space nail designs are all about using your natural nail color as part of the design. This minimalist approach creates a unique and modern look that is perfect for those who want something different yet understated. Try combining negative space with other trends like geometric shapes or abstract art for a truly unique design.

7. Animal Print

Unleash your wild side with animal print nail designs. From leopard spots to zebra stripes, there are endless possibilities for incorporating this bold trend into your nails. Pair your animal print with a neutral base color for a balanced look that's both fierce and fashionable.

animal print nails

8. Květiny

Květinové nehty jsou ideální pro ty, kdo mají rádi ženský a romantický vzhled. Existuje nespočet způsobů, jak do designu nehtů zakomponovat květiny, od jemných květů až po odvážné květy. Tento nadčasový trend je ideální pro každé roční období a určitě udělá dojem.

S těmito deseti módními vzory nehtů budete připraveni stylově vykročit do nové sezóny. Nebojte se experimentovat s různými barvami, vzory a technikami, abyste si vytvořili jedinečný vzhled. Šťastné malování!